چربی گیر پودری آلومینیوم

عموما برای تولید یک قطعه صنعتی و فلزی پس از انجام یک سری ماشین­کاری، پرسکاری و عملیات مختلف بر روی فلزات و قرار داشتن در محیط ­های کارگاهی و عملیاتی، لایه ­های چربی و انواع آلودگی ­های سطحی بر روی قطعات قرار می­گیرد که لازم می­گردد جهت آماده­سازی و عملیات نهایی و حتی بسته­ بندی نهایی و ورود قطعه به بازار هدف، یک سری تمیزکاری نهایی بر روی قطعات صنعتی انجام گیرد. این آماده سازی نهایی شامل رنگ­ کاری، انواع آبکاری، پوشش­ها و … می­باشد که چربی ­گیری باعث ایجاد پوشش بادوام و بهتر بر روی قطعات می­گردد. چربی­ گیری در بسیاری از موارد باعث صرفه­ جویی در مصرف رنگ و مواد آبکاری می­شود، چون پوشش­دهی بر روی سطح عاری از چربی به مراتب مصرف کمتر مواد پوششی را به دنبال خواهد داشت و در تست اسپری پوشش ­های رنگ و آبکاری زمان بسیار زیادی در این تست مقاومت خواهند کرد و پوشش رنگ از روی فلزاتی که چربی­ گیری شده باشند و عملیات فسفاته کاری بر روی آنها انجام شده باشد به سختی پوسته خواهد شد و دوام بسیار زیادی خواهد داشت.

خواص چربی ­گیر:

کشش سطحی مینیممم، اکتیویته ماکزیمم، pH ثابت بالا، پایداری چربی ­گیر در محلول، سختی­گیری آب موجود در محلول، جلوگیری از خورده شدن قطعه، قابلیت شستشو، غیر سمی بودن، افزایش مقاومت به خوردگی، فاقد سود برای چربی ­گیر آلومینیوم

از مهمترین ویژگی­ ها دیسپرس و امولسیون کننده چربی ­های جدا شده از سطح فلزی است که باعث آبکشی آسان قطعه پس از چربی­گیری است.

اصولاٌ چربی­ گیرها از لحاظ ساختاری به سه دسته تقسیم می­شود:

 1. چربی­ گیر قلیایی
 2. چربی­ گیر خنثی
 3. چربی­ گیر اسیدی

چربی­ گیر قلیایی: موجب هیدرولیز چربی، مرطوب شدن سطح قطعه، پراکنده شدن و امولسیون شدن چربی در محلول و نرم سازی آن می­شود. این نوع تمیز کننده­ ها را می­توان به صورت دستمال کشی، اسپری دستی، اسپری اتوماتیک و با روش غوطه­ وری به کار برد. در فرایند تمیزکاری می­توان از عواملی همچون گرما، همزدن و یا جریان الکتریکی استفاده کرد.

چربی­ گیر اسیدی: برای رفع زنگ زدگی و دیگر عوامل ناشی از خوردگی به کارمی­رود. در برخی موارد نیز برای ایجاد پوشش فسفاته سطح را فعال می­کند. پاک کننده ­های اسیدی به طور معمول به صورت غوطه­ وری استفاده می ­شوند. در موارد محدودی می­ توان از پاک کننده ­های اسیدی ملایم به روش پاششی نیز استفاده کرد. دمای فرایند تمیز کاری اسیدی و زمان چربی­ گیری توسط آن معمولا نسبت به پاک کننده ­های قلیایی پایین­تر است.

این چربی ­گیرها بجای ترکیبات آلی نظیر بنزین و پرکلرو اتیلن که غالبا آتش­زا و گران می­باشد مورد استفاده قرار می­گیرد.

چربی­گیر پودری آلومینیوم

مخصوص آبکاری و شستشوی قطعات

پودر چربی گیر آلومینیوم با چربی گیری فوق العاده قوی و مؤثر برای پاک کردن چربی های سنگین مانند گریس باقیمانده ، واکس های پرداختکاری و روغن کشش می باشد. این چربی گیر برای کلیه قطعات آلومینیومی به صورت غوطه وری و پاششی مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی ها:

 • عدم سمیت
 • چربی ­زدایی بالا
 • عدم اشتعال­ پذیری
 • بدون سیاه شدن سطح
 • عدم حضور حلال های نفتی
 • فاقد اثر خورندگی و سایش بر روی سطوح فلزی

شرایط کاربرد:

 • غلظت: 10 تا 70 گرم بر لیتر (7-1 درصد) (بسته به نوع قطعه و میزان چربی روی آن و کار مکانیکی)
 • دما: 50 تا 60 درجه سانتیگراد

طریقه مصرف:

 • ابتدا نیمی از وان را با آب پر کنید.
 • به میزان لازم به نسبت حجم وان از پودر چربی گیر داخل وان بریزید( چون این ترکیب قلیایی است فرایند انحلال آن باعث ایجاد گرمای می شود لذا از تماس آن با پوست بدن جلوگیری کنید.
 • پس از انحلال کامل وان را با آب پر کنید و آن را همزده تا کاملا یکنواخت شود.
 • دما را به مقدار مورد نیاز برسانید، وان آماده است.