چربی گیر فلزی

عموما برای تولید یک قطعه صنعتی و فلزی پس از انجام یک سری ماشین­کاری، پرسکاری و عملیات مختلف بر روی فلزات و قرار داشتن در محیط­های کارگاهی و عملیاتی، لایه­های چربی و انواع آلودگی­های سطحی بر روی قطعات قرار گیرد که لازم می­گردد جهت آماده­سازی و عملیات نهایی و حتی بسته­بندی نهایی و ورود قطعه به بازار هدف، یک سری تمیزکاری نهایی بر روی قطعات صنعتی انجام بگیرد که این آماده سازی نهایی شامل رنگ­کاری، انواع آبکاری و پوشش­ها و … می­باشد که چربی­ گیری باعث ایجاد پوشش بادوام و بهتر بر روی قطعات می­گردد و بسیاری از موارد باعث صرفه­جویی در مصرف رنگ و مواد آبکاری می­شود چون پوشش بر روی سطح عاری از چربی به مراتب مصرف کمتر موارد پوششی را به دنبال خواهد داشت و در تست اسپری پوشش­های رنگ و آبکاری زمان بسیار زیادی در این تست مقاومت خواهند کرد و پوشش رنگ از روی فلزاتی که چربی­ گیر شده باشند و عملیات فسفاته کاری بر روی آنها انجام شده باشد به سختی پوسته خواهد شد و دوام بسیار زیادی خواهد داشت.

 خواص چربی ­گیر:

کشش سطحی مینیممم، اکتیویته  ماکزیمم، pH ثابت بالا، پایداری چربی­ گیر در محلول، سختی­گیری آب موجود در محلول، جلوگیری از خورده شدن قطعه ، قابلیت شستشو، غیر سمی بودن، افزایش مقاومت به خوردگی، فاقد سود برای چربی­ گیر آلومینیوم ، قدرت پراکنده نمودن

از مهمترین ویژگی­ها دیسپرس و امولسیون کننده چربی­ های جدا شده از سطح فلزی است که باعث آبکشی آسان قطعه پس از چربی ­گیری است.

مکانیزم چربی­ گیرها:

مکانیزم چربی­ گیرها براساس چندین واکنش شیمیایی و فیزیکی است:

صابونی شدن: یک واکنش شیمیایی( هیدرولیز) بین گونه اسیدی( چربی گیاهی و حیوانی) و پایه قلیاییت صورت می­گیرد. به عنوان مثال حاصل هیدرولیز تری­گلیسیرید درون روغن­های طبیعی و چربی­ ها به گونه گلیسرول و اسیدهای چرب تبدیل شود.

در واکنش بعدی با پایه قلیاییت یک نمک محلول در آب از گونه اسید چرب حاصل می­شود( صابون).

Detergency: جابجایی مواد جامد یا محلول روغنی از سطح کار، این کار توسط مواد سورفکتنت انجام می­گیرد ، انرژی را کاهش می­دهد و سپس باعث امولسیون شدن مواد می­شود. قطعا هم­زدن به جابجایی خاک از سطح نمونه کمک می­کند. نمونه­ای از تکان دادن عبارتست از آلتروسونیک، الکتروکلینینگ( آندی، کاتدی یا جابجایی کاتدی آندی زمانی).

امولسیون شدن: دیسپرس شدن روغن یا چربی به طوری که در محلول حالت معلق داشته باشد که این کار بیشتر توسط سورفکتنت انجام می­گیرد. سورفکتنت همچنین باعث پایداری امولسیون شده و از جامد شدن و چسبیدن چربی بر سطح جلوگیری می­کند.

حلالیت: بعضی سورفکتنت­ها موجب می­شوند که ذرات چربی حالت محلول پیدا کند و به اصطلاحی امولسیون مولکولی انجام می­شود. اصولاٌ چربی­ گیرها از لحاظ ساختاری به سه دسته تقسیم می­شود:

  1. چربی ­گیر قلیایی
  2. چربی­ گیر خنثی
  3. چربی ­گیر اسیدی

چربی­ گیر قلیایی: موجب هیدرولیز چربی، مرطوب شدن سطح قطعه، پراکنده شدن و امولسیون شدن چربی در محلول و نرم سازی آن می­شود. این نوع تمیز کننده­ها را می­توان به صورت دستمال کشی، اسپری دستی، اسپری اتوماتیک و با روش غوطه­وری به کار برد. در فرایند تمیزکاری می­توان از عواملی همچون گرما، همزدن و یا جریان الکتریکی استفاده کرد.

چربی­ گیر اسیدی: برای رفع زنگ زدگی و دیگر عوامل ناشی از خوردگی به کارمی­رود. در برخی موارد نیز برای ایجاد پوشش فسفاته سطح را فعال می­کند. پاک کننده­های اسیدی به طور معمول به صورت غوطه­وری استفاده می­شوند. در موارد محدودی می­توان از پاک کننده­های اسیدی ملایم به روش پاششی نیز استفاده کرد. دمای فرایند تمیز کاری اسیدی و زمان چربی­گیری توسط آن معمولا نسبت به پاک کننده­های قلیایی پایین­تر است.

این چربی ­گیرها بجای ترکیبات آلی نظیر بنزین و پرکلرو اتیلن که غالبا آتش­زا و گران می­باشد مورد استفاده قرار می­گیرد.

چربی­ گیر برای چربی­ های سوخته چسبیده( کربن زدا ) چربی­ گیر کربن­زدا جهت از بین بردن و زدودن کربن از سطح ( چربی ­های سوخته که به صورت کربن چسبیده به سطح در آمده است) به کار می­رود. این محصول با کاربردی آسان می­توان چربی­ های سوخته روی هم مانده را از بین برد.

ویژگی ­ها

  • براق کنندگی بسیار بالا
  • چربی زدا
  • برطرف کننده گرد و غبار
  • بدون آسیب به سطح
  • استفاده آسان
  • قیمت مناسب