رنگ ضد امواج الکترومغناطیس

رنگ ضد الکترومغناطیس

با توجه به رشد سریع صنایع الکترونیکی و استفاده گسترده از وسایل الکترونیکی در صنایع مخابرات و ارتباطات، رایانه­ ها و رادارها انتشار امواج الکترومغناطیسی به یک موضوع جدی برای جوامع مدرن امروزی تبدیل شده است. انتشار و تداخل امواج نه تنها برای تجهیزات الکترونیکی مزاحمت ایجاد می­کند بلکه برای سلامت جوامع بشری نیز مضر می ­باشد. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که بازه وسیعی از این امواج تاثیرات زیستی را بوجود می­ آورد. سیستم­ های راداری، امواج مایکروویو و رادیویی و پست­های فشار قوی بر روی سلامتی افرادی که در نزدیکی این ایستگاه­ ها زندگی می­ کنند اثرات نامطلوب دارند. تحریک اعصاب و عضلات، تغییر در روند کار سلول ­های عصبی و افزایش ابتلا به سرطان از جمله آسیب ­های قرارگیری در معرض تشعشعات الکترومغناطیسی است. همچنین برخی از تجهیزات مخابراتی که در صنعت ارتباطات و نظامی کشور استفاده می­ شود به دلیل انتشاراتی که دارند ایجاد اختلال بر روی تجهیزات الکترونیکی اطراف خود می­ کنند که موجب اخلال در روند کاری آن­ها می ­شود. بنابراین استفاده از روش ­ها و تکنیک ­های مناسب برای کنترل اثر اختلال امواج الکترومغناطیسی ضروری است. محافظت از تداخلات الکترومغناطیسی (EMI shielding) به بازتاب یا جذب امواج الکترومغناطیسی توسط یک ماده اشاره دارد که به­ عنوان یک سپر در برابر امواج عمل می­ کند.

نمونه پوشش ضد الکترومغناطیس

استفاده از رنگ ضد امواج یک روش حفاظتی مهم است که می ­تواند به میزان زیادی اثر امواج الکترومغناطیسی را کاهش دهد. رنگ SUPER SHIELD-N-132 ساخته شده در شرکت فراز اکسیر ثمین، یک رنگ تک جزیی است که برای اعمال بر روی کلیه سطوح به ­منظور حفاظت تداخلات الکترومغناطیسی فرموله شده است. این رنگ به راحتی و با استفاده از تجهیزات استاندارد معمولی رنگ­ کاری مانند قلمو، غلطک و اسپری با حداقل زمان خشک شدن قابل اعمال بر روی سطوح می باشد.

ویژگی ها

  • برای کیور شدن نیاز به جزء دوم یا هاردنر ندارد.
  • این رنگ به سرعت در دمای محیط خشک شده و نیاز به حرارت دهی در آون ندارد.
  • دارای مقاومت سایشی مناسب و قابل استفاده در سطوح خارجی و مقاوم در برابر رطوبت و شرایط آب و هوایی است. دارای چسبندگی مناسب به سطوح مختلف مانند سطوح پلیمری، سیمانی، فلزی، سطوح ساختمانی و غیره می­باشد.
  • میزان تضعیف: dB 40-50
  • مقاومت: ~ sq/ Ω 3-1
  • رنگ پوشش: مشکی
  • میزان پوشش دهی سطح: 7-5 متر مربع به ازای هر لیتر